top of page
Akupunktura weterynaryjna

 

Moc uzdrawiających igieł

 

 

SÅ‚owo ‘ akupunkturaÂ’ pochodzi od Å‚aciÅ„skiego acus - igÅ‚a i 

pungere - nakłucie, bowiem metoda ta polega na wkłuwaniu

specjalnych igieÅ‚ w tzw. punkty akupunkturowe, które cechuje

szczególna budowa anatomiczna i niższy opór elektryczny w

porównaniu do otaczajÄ…cej skóry. Punkty akupunkturowe

leżą na liniach, zwanych meridianami. AkupunkturÄ™ z

powodzeniem można stosować u zwierząt. Czworonożni

pacjenci na ogóÅ‚ bardzo dobrze znoszÄ… zabiegi. Do

wykonywania nakłuć nie jest potrzebne żadne znieczulenie.

U szczególnie wrażliwych pacjentów można zastosować

laseropunkturę. Na jednym spotkaniu wkłuwa się przeważnie

nie więcej niż 10-15 igieł.

 

Zwykle, szczególnie w przypadku dolegliwoÅ›ci bólowych, stosuje siÄ™

seriÄ™ 10 zabiegów co tydzieÅ„, choć jest to sprawa indywidualna - w pewnych sytuacjach wystarczyć może mniejsza ilość zabiegów lub/i należy zachować krótsze odstÄ™py miÄ™dzy nimi. Akupunktura jest zabiegiem, w którym nastÄ™puje przerwanie ciÄ…gÅ‚oÅ›ci skóry, trudno wiÄ™c powiedzieć, że jest ona caÅ‚kowicie bezbolesna. Ponieważ jednak igÅ‚y akupunkturowe sÄ… bardzo cienkie i majÄ… zupeÅ‚nie innÄ… budowÄ™ niż igÅ‚y iniekcyjne, to dominujÄ…cym odczuciem jest tu nie wrażenie powstaÅ‚e w wyniku ukÅ‚ucia, lecz uczucie rozpierania zwiÄ…zane ze stymulacjÄ… punktu przez igÅ‚Ä™. Jest to wrażenie nieporównywalne z tym powstaÅ‚ym w czasie wkÅ‚ucia igÅ‚y do zastrzyku.

 

Akupunktura ma dziaÅ‚anie regulacyjne i przeciwbólowe, leczenie za jej pomocÄ… można zatem podjąć w przypadku odwracalnych zaburzeÅ„ funkcji w organizmie. Należą do nich m.in.:

- funkcjonalne zaburzenia w obrÄ™bie mięśniowego aparatu ruchu, np. ostry ból urazowy, bóle i zaburzenia funkcjonalne w obrÄ™bie krÄ™gosÅ‚upa, koÅ„czyny piersiowej i miednicznej,

- niektóre zaburzenia funkcji narzÄ…dów wewnÄ™trznych, choroby skóry, ogólna stymulacja ukÅ‚adu immunologicznego, rehabilitacja pooperacyjna.

 

Akupunktura jest dobrą uzupełniającą, wolną od działań ubocznych metodą leczniczą.

ZwierzÄ™tom bÄ™dÄ…cym czÄ™sto już w podeszÅ‚ym wieku i cierpiÄ…cym np. na przewlekÅ‚e zwyrodnienie stawów medycyna klasyczna nie może zaoferować wiele wiÄ™cej niż przyjmowanie leków sterydowych lub niesterydowych przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Jak wiadomo jednak taka dÅ‚ugodystansowa terapia nie jest obojÄ™tna dla organizmu. Wtedy można zwierzÄ™ciu pomóc stosujÄ…c akupunkturÄ™, dziÄ™ki której udaje siÄ™ zmniejszyć ilość leków przeciwbólowych lub, w wiÄ™kszoÅ›ci wypadków, caÅ‚kowicie siÄ™ z nich wycofać. 

 

Zabiegi akupunktury uzupeÅ‚niam również moksoterapiÄ….

bottom of page